GP14 Ireland
GP14 Ireland

Email your GP14 news and notices to Laura on  info@gp14ireland.com to get them posted here

GP14 Leinsters @ DL Regatta

 

 

Entry will close this Friday 30th June 

https://www.dlregatta.org/racing/volvo-dun-laoghaire-regatta-entry-form-2017/

 

Event Registration

Tue 4th July – 1500 to 2100

Wed 5th July – 1100 to 1900

Thu 6th July – 0900 to 1300

Fri 7th July – 0800 to 1000

 

 

Sailing Instructions

Hard copy will also be distributed in Skippers Case at Registration.

http://www.dlregatta.org/news/2017/06/sailing-instructions-2017/

 

Race area

Fri 7th July – South Bull – 3 races, start time 1055

Sat 8th July  – South Bull – 3 races, start time 1055

Sun 9th July  – Salthill – 2 races, start time 1055, no warning signal will be made after 1355 on Sun 9th July.

 

 

Catering Ashore
A great mixture of all types of food offerings are available across the Waterfront over the 4 days of the Regatta from BBQ, Pig on the Spit, Lobster and Oriental.  The National, Royal Irish and Royal St George yacht clubs will host special regatta dinners on Friday 7th  and Saturday 8th July.  All Details of tickets and booking procedure to follow.

Coleraine 24hr race - Team GP14 win again!!

24th & 25th June 2017

 

Congratulations to Alan Thompson and his GP14 team for retaining the Coleraine 24hr Race trophy.

 

Martin Culbertson, representing the title sponsor, Spar, and CYC Commodore Brian Holmes presenting the 24 Hour Race Trophy.

 

Photos copyright of Brian Holmes & Mitch Cameron-Mitchell 

Ulster Championship - Newtownards SC

Sat 17 - Sun 18 June

 

Mediterranean style sailing on Strangford Lough for the Ulster Championships!

 

The GP14 Ulster Championship was won by Shane MacCarthy & Damien Bracken.

 

Overall

1st Shane McCarthy & Damian Bracken    Greystones SC
2nd Alan Blay & David Johnston    Sutton DC
3rd Niall Henry & Ossian Geraghty    Sligo YC

 

Silver

1st Gareth Gallagher & Richard Gallagher    Moville BC /Lough Foyle YC
2nd Doire Shiels & Andrew Sexton    SSC
3rd Peter Boyle & Stephen Boyle    SDC

 

 

Bronze

1st Josh Porter& Catherine    NSC

2nd Geoff Murdoch & Jane Murdoch    NSC
3rd Robson Ogg & James Ogg    Donaghadee SC

 

Ulster Youth Winners

Gareth Gallagher & Richard Gallagher    Moville BC /Lough Foyle YC

 

 

Report by Ossian Geraghty

The GP14 Ulster Championships took place over the weekend. The fleet were welcomed back to Newtownards Sailing Club by Michael Cox who organised an outstanding event. It felt more like Barbados than the Ards peninsula as we had the most glorious sunshine and temperatures in the mid-twenties all weekend.

 

On Saturday the wind was 10-15 Knots but moved several times during racing by up to 60 degrees at times, causing major headaches for PRO Ruan O’Tiarnaigh, who as we expected rose to the challenge and got three excellent full races sailed. Saturdays racing was dominated by Shane McCarthy crewed by Damien Bracken (Greystones Sailing Club) taking three bullets with the main scrap happening behind for second place.

 

On Sunday we had two additions to the fleet, JP and Carolyn McCaldin (LEYC/SYC) and Ger Owens crewed by Melanie Morris (RStGYC). Ger & Melanie turned up to embarrass the rest of the fleet with their performance on Sunday, winning all three races. In fact they were that so far ahead the discussion in our boat centered around a scene from Father Ted, “Is that a small boat Ted? No, its just far away”. It is high time Ger/Melanie shared their light weather upwind speed techniques with the rest of the fleet because it can’t be any fun being that far in front.

 

In race 2 on Sunday the Gallagher brothers from Moville passed six boats from the first Windward mark and sailed through Shane McCarthy/Damien Braken and Alan Blay/David Johnson (SDYC) at the top of the fleet as though they were first stagers. The Gallagher’s are the boat to watch, up and coming stars, promotion to the Gold Fleet being a distinct possibility.

 

Overall winners of the weekend were McCarthy/Bracken, with Alan Blay/David Johnson second and Niall Henry/Ossian Geraghty (Sligo Yacht Club) in third overall.

 

No surprise that Gareth and Richard Gallagher took overall honours in the Silver Fleet also winning the Ulsters Youth event. Doire Shiels and Andrew Sexton (Skerries Sailing Club) took second overall in the silver fleet putting in a very consistent set of results over the weekend, with Peter Boyle crewed by General Pinochet, aka dad, in third.

 

In the Bronze Fleet, Josh Porter & Catherine (Newtownards Sailing Club) had to slug it out Geoff and Jane Murdoch also (NSC) with the Josh & Cat ultimately winning the Bronze Fleet.

 

A special thanks from the GP14 Class Association of Ireland to Newtownards Sailing Club, especially to organiser in chief, Michael Cox, PRO Ruan O’Tiarnaigh but also to all the volunteers who gave up their time in preparation and during the event, allowing all of us to go mess around in boats.

 

The next event on the GP14 Calendar is the Leinster Championships which is incorporated into the Dun Laoghaire Regatta, which takes place on 7th-9th July 2017. The GP14 Class Association are looking forward to seeing you all there.

 

Video & Sailing photos copyright of David Corkill
More of David's photos on flickr

Prize Giving photos copyright of Laura McFarland

Ulster Championship - Newtownards SC

Sat 17 - Sun 18 June

 

Below are the entry forms, SIs and NORs for the Ulster Championship being held at Newtownards SC.

 

Registration Friday 16th June 1900-2100 & Saturday 17th June 0900 to 1030

6 Races are scheduled:

             Saturday 17th June             Races 1, 2 and 3

             Sunday 18th June                Races 4, 5 and 6

              

The scheduled time of the first warning signals will be:

                         Saturday 17th June       12.00

                      Sunday 18th June          11.00

GP14 Ulster 2017 Entry Form.doc
Microsoft Word document [221.5 KB]
2017 GP 14 Ulsters NOR V3.0.doc
Microsoft Word document [32.0 KB]
2017 GP14 Ulsters NSC SI V3.0.doc
Microsoft Word document [51.0 KB]

Purcell Trophy - Greystones SC

Sat 27 - Sun 28 May

 

Congratulations to Ger Owens & Mel Morris on their Purcell 2017 win.  It was a hard fought battle between Ger & Mel and Greystones Shane MacCarty sailing with Damien Bracken.  

 

Report by Alan Thompson

The Purcell Trophey 2017 was hosted by Greystones Sailing Club in their fantastic new harbour and clubhouse.

 

After an hours wait on sat morning for the mist to clear the 26 strong GP fleet finally launched.

Race 1 got underway with a clean start and no recall (unusual in this fleet). Get Owens & Mel Morris back in business with the win, Shane McCarthy & Damian Bracken taking 2nd with Alan Blay & David Johnston in 3rd.

 

Race 2 started with the wind starting to build. Shane & Damian took the win with Ger & Mel in 2nd and John & Donal McGuiness in 3rd.

 

Race 3 started with gusts of winds of 26 knots. Alan & David retired with gear failure. Ger & Mel continued to dominate and brought home their 2nd win for the day. Shane & Damian picked up an OCD so Colman Grimes & Eoin Boyle came home in 2nd with Alistar Duffin & Andy Corkhill in 3rd.

 

Race 4 started on Sunday morning with lighter winds and sunshine, Ger & Mel once again on form with another win and Alan & David with their boat repaired took 2nd just ahead of Shane & Damian in 3rd.

 

Race 5 was a closely fought battle between Ger & Mel and Shane & Damian with Ger &Mel winning and Shane & Damian close behind in 2nd. Simon Culley & Libby Tierney pulled off a fantastic move on the downward leg by going close to the shore and took 3rd place.

 

Race 6 was cancelled as the wind died. So the gold fleet was won by Ger & Mel.

 

The silver fleet was dominated by the Gallagher brothers, sailing well once again. The bronze fleet was won by Josh Porter & Sina Hartman in their first event.

 

 

Gold

1st Ger Owens & Mel Morris RStGYC

2nd Shane MacCarthy & Damien Bracken Greystones
3rd Keith Louden & Alan Thompson ISA
 
Silver
1st Gareth Gallagher & Richard Gallagher Moville BC/LFYC
2nd Doire Shiels & Andrew Sexton Skerries SC
3rd Peter Boyle & Stephen Boyle SDC
 
Bronze
1st Joshua Porter & Sina Hartman Newtownards SC
2nd Martin Dews & Vicky Dews Donaghdee SC
3rd Michael Callendar & Brian Walker Mullingar
 
Youngest competitor awarded to Peter Boyle
First youth boat awarded to  Gareth Gallagher & Richard Gallagher
 

Results

Rank Fleet Snr/Jnr SailNo HelmName CrewName Club Total R1 R2 R3 R4 R5 Nett
1st Gold Senior 14076 Ger Owens Mel Morris RStGYC 6 1 (2) 1 1 1 4
2nd Gold Senior 14203 Shane MacCarthy Damien Bracken Greystones SC 26 2 1 (18 OCS) 3 2 8
3rd Gold Senior 14214 Keith Louden Alan Thompson ISA 30 8 4 5 4 (9) 21
4th Gold Senior 14143 John McGuinness Donal McGuiness Movilee BC 36 6 3 8 5 (14) 22
5th Gold Senior 14192 Alastair Duffin Andy Corkill EDYC/Newtownards 36 (12) 7 3 8 6 24
6th Gold Senior 14219 Curly Morris Laura McFarland Newtonards SC/ EABC 35 (10) 10 4 7 4 25
7th Silver Junior 14080 Gareth Gallagher Richard Gallagher Moville BC/LFYC 36 7 6 (9) 9 5 27
8th Gold Senior 14144 Colman Grimes Eoin Boyle SSC 54 9 9 2 11 (23) 31
9th Silver Senior 14054 Doire Shiels Andrew Sexton Skerries SC 48 4 5 12 10 (17) 31
10th Silver Senior 14116 Peter Boyle Stephen Boyle SDC 44 5 8 6 12 (13) 31
11th Gold Senior 13977 Alan Blay David Johnston Sutton Dinghy Club 60 3 (25 RET) 18 DNS 2 12 35
12th Gold Senior 13669 Norman Lee Karl Brady Greystones SC 51 11 12 7 (14) 7 37
13th Silver Senior 14138 Simon Cully Libby Tierney Blessington 63 (20) 14 10 16 3 43
14th Silver Senior 13951 Steven Preston Brenda Preston Donaghdee SC 65 13 13 (18 DNF) 13 8 47
15th Bronze Senior 13917 Joshua Porter Sina Hartman Newtownards SC 68 16 15 13 6 (18) 50
16th Gold Senior 14074 Cathal Sheridan David Cooke Skerries SC 87 14 11 (27 DNC) 19 16 60
17th Gold Senior 14061 Rob Lee Mary Horgan ISA 82 15 18 18 OCS (21) 10 61
18th Bronze Senior 13180 Martin Dews Vicky Dews Donaghdee SC 82 (21) 21 14 15 11 61
19th Silver Senior 14040 Bill Johnson James Johnson SDC/HYC? 82 17 17 11 18 (19) 63
20th Silver Senior 13207 Adrian Lee Lydia Blanke Youghal SC 88 19 16 18 DNS (20) 15 68
21st Bronze Senior 13782 Michael Callendar Brian Walker Mullingar 99 (25) 20 16 17 21 74
22nd Silver Senior 14182 Neil Willis Peter Sloan Greystones sc 102 (24) 19 15 22 22 78
23rd Bronze Junior 13624 Ciaran Keogh Ben Hutchinson Greystones SC 105 22 (23) 17 23 20 82
24th Bronze Senior 13238 Alan Leddy Steve Waller Greystones SC 112 18 22 18 DNS (27 DNC) 27 DNC 85
25th Bronze Senior 13424 Conor Duff Lennon Grainne Allen Greystones SC 113 23 (24) 18 DNF 24 24 RET 89
26th Bronze Senior 13878 David Snow Debbie Lee Greystones SC 120 26 DNS 25 DNS 18 DNS (27 DNC) 24 DNF 93

 

Photos :

On the water photos copyright of Monica Schaefer

Prize Giving photos copyright of Laura McFarland

Riocard O’Tiarnaigh Challenge - Sat 29th & Sun 30th April 2017

Report: JP McCaldin

 

The Riocard O’Tiarnaigh Challenge 2017 was hosted by Swords SC on Saturday 29th & Sunday 30th April.  17 boats from as far north as Moville and south as Dungarvan, attended despite the challenging forecast which proved to be right.

 

All boats launched and race one was started on time. Conditions looked fine from shore but once on the race course it was a very different story and most competitors tested the water temperature at least once throughout the day. Bronze, Silver and Gold fleets each sailed in separate flights with 4 boats in the bronze, 5 in silver and 8 in gold. 

 

Race one was won by Sam Wray & Michael Broaders, Sligo YC, in the bronze fleet from Martin & Vicky Dews, Donahadee SC, Bill & James Johnson, Lough Foyle YC, in the silver and Shane McCarthy & Damian Bracken did a horizon job and showed the gold fleet a clean pair of heels. There was  a lot of place changing with the McGuiness brothers eventually taking 2nd place and the McCaldins in 3rd.

 

Race two was quickly started although some competitors chose to head for the shore.  No finishers in the bronze fleet, the Johnsons again dominated the silver fleet.  In the gold fleet 3 of the top 4 boats capsized within 5 boat lengths of the weather mark, allowing Hugh Gill & Conor Twohig, Sutton DC, to take a clear race win with Keith Louden & Alan Thompson also staying upright to take 2nd.  The McCaldins recovered from their swim to take 3rd.

 

After lunch ashore a depleted fleet reluctantly relaunched to find the conditions even more challenging on the race course.  3 short races were sailed. Two 1sts in the bronze fleet saw Blessington SC’s Matthew Street & Lee McMullan take a single point victory from Sam Wray & Michael Broaders.

One 1st and two 2nds saw the Johnsons take the silver fleet from Stephen & Peter Boyle, Sutton DC with Dungarvan SCs father and daughter team, Simon & Ella Crowe taking 3rd.

 

McCarthy & Bracken dominated the gold fleet with a further three 1sts showing great speed and boat handling in the gusty conditions.  The McGuinness’s secured 2nd place with three 2nds and the McCaldins 3rd with two 3rds and a 4th.

 

Sunday dawned as forecast with winds mid 30mph, the race officer wisely decided not to hold the finals.

 

Thanks to Swords SC for hosting the event.  Next event on the circuit is Purcell Trophy in Greystones SC (27th & 28th May). Hope to see you all there. 

GP14 Dates 2017

Date

Event

Venue

Sat  29-30

Apr

O'Tiarnaigh

Swords

Sat 27-28

May

Purcell

Greystones SC

Sat 17-18

June

Ulsters

N’ards SC

Sat 24-25

June

24hr Race

Coleraine YC

Fri 7-9

July

Leinster

Volvo Dun Laoghaire

Sun 6-Fri 11 Aug

UK Nationals

Looe SC

Thu 17-Fri

18 Aug

Youth Training

Donaghadee SC

Sat 19-

Mon 21

Aug

Irish Nationals

Ballyholme YC

Sat 16-17

Sep 

Autumn Open/Youths

RCYC Crosshaven

Sat 23-24

Sep 

Inter schools

Sutton

Sat 14-15

Oct

Hot Toddy

Mullingar

Print Print | Sitemap
©2015 gp14ireland.com