GP14 Ireland
GP14 Ireland

GP14 CraftInsure League 2018 - as of 190918

                             
  Gold 1 Discard                        
  Sail No Helm Crew Club Purcell Ulsters Leinsters Irish Autumn Hot Toddy Discard 1     Net Total
1 14203 Shane McCarthy Damien Bracken / Andy Davis Greystones SC 1 1 1 12 1   -12     4
2 14076 Ger Owens Mel Morris / Damien Bracken RStGYC 9 2 2 4 3   -9     11
3 13977 / 14235 Alan Blay David Johnston Sutton Dinghy Club 2 5 3 7 11   -11     17
4 14214 Keith Louden Alan Thompson RYA 6 3 8 6 4   -8     19
5 14219 Curly Morris Laura McFarland Newtonards SC/ EABC 3 7 5 5 7   -7     20
6 13993 Niall Henry Ossian Geraghty Sligo YC 9 6 4 13 2   -13     21
7 14143 / 14247 John McGuinness Donal McGuiness Movilee BC 9 4 12 9 6   -12     28
8 14242 Ross Kearney Jane Kearney RNIYC 9 10 13 1 11   -13     31
9 13888 Sam Watson James Peter Hockley Nantwich SC 9 10 13 2 11   -13     32
10 14055 Tim Corcorran Brendan Brogan SYC 9 10 13 3 11   -13     33
11 14209 Gareth Gallagher Richard Gallagher / Rachel Donaghey LFYC 7 10 7 10 11   -11     34
12 13669 Norman Lee Jordon Lupton / Robert Lee Greystones SC 5 10 11 16 8   -16     34
13 14192 Alastair Duffin Andy Corkill EDYC/Newtownards 9 10 6 16 11   -16     36
14 14130 Hugh Gill Dan Gill Sutton DC 9 10 13 8 10   -13     37
15 14237 JP McCaldin Carolyn McCaldin Sligo/LEYC 4 9 13 14 11   -14     37
16 14235 Dan Gill David Johnston Sutton DC 9 10 13 16 5   -16     37
17 14105 Katie Dwyer Michelle Rowley Sutton Dinghy Club 9 10 10 16 9   -16     38
18 14144 Colman Grimes Graeme Grant SSC 9 10 9 11 11   -11     39
19 13645 Robert Gingles Ross Gingles EABC 9 8 13 16 11   -16     41
20 13981 Richard Street Max Cully Blessington Sailing Club 8 10 13 16 11   -16     42
21 14127 Colm O'Flaherty David O'Connor SYC 9 10 13 15 11   -15     43
                             
                             
        DNS 9 10 13 16 11          
                             
                             
                             
  Silver 2 Discards                        
  Sail No Helm Crew Club Purcell Ulsters Leinsters Irish Autumn Hot Toddy Discard 1 Discard 2   Net Total
1 13917 Josh Porter Sara Gowdy / Andrew Corkhill / Michael Cox Newtonards 4 2 1 1 2   -4 -2   4
2 14116 Peter Boyle Stephen Boyle SDC 7 1 2 2 1   -7 -2   4
3 14040 Bill Johnson James Johnson / James Hockley LFYC 6 3 10 4 3   -10 -6   10
4 14076 Alan Pinder Jack Hayes Mullingar Sailing Club 1 10 6 14 4   -14 -10   11
5 14225 Cathal Sheridan David Cooke Skerries SC 7 10 3 3 7   -10 -7   13
6 14138 Simon Cully LibbyTierney Blessington 2 10 7 6 9   -10 -9   15
7 14054 Doire Shiels Andrew Sexton Skerries SC 7 10 5 5 6   -10 -7   16
8 14171 Lawrence Baalham Robbie Richardson Donaghadee Sailing Club 5 4 10 8 9   -10 -9   17
9 13928 Sam Wry Luke Henderson Sligo YC 7 5 10 7 9   -10 -9   19
10 13888 James Hockley   LFYC 7 10 4 14 8   -14 -10   19
11 13180 Martin Dews Vicky Dews Donaghadee SC 3 9 10 10 9   -10 -10   21
12 13644 Stuart McCormick Bernie Brody Mullingar Sailing Club 7 10 10 13 5   -13 -10   22
13 14212 Michael Cox Sara Gowdy / Michelle Evans NSC 7 6 10 12 9   -12 -10   22
14 13951 Steven Preston Nathan Hosick Donaghdee SC 7 7 10 14 9   -14 -10   23
15 14215 Greame Farrington Rebecca Farrington BYC 7 8 10 14 9   -14 -10   24
16 13624 Ciaran Keogh     7 10 8 14 9   -14 -10   24
17 13782 Simon Crowe     7 10 9 14 9   -14 -10   25
18 13981 Matthew Street Richard Street Blessington 7 10 10 9 9   -10 -10   25
19 13207 Adrian Lee Jordon Lupton Youghal SC 7 10 10 11 9   -11 -10   26
20 13845 Karl Kerins John Cameron Sligo YC 7 10 10 13 9   -13 -10   26
                             
        DNS 7 10 10 14 9          
                             
                             
  Bronze 3 Discards                        
  Sail No Helm Crew Club Purcell Ulsters Leinsters Irish Autumn Hot Toddy Discard 1 Discard 2 Discard 3 Net Total
1 14133 Jack Buttimer Adam McDonagh Youghal SC 3 1 5 6 2   -6 -5 -3 3
2 13865 James Ogg Jennifer Bryce Donaghadee SC 2 2 7 10 5   -10 -7 -5 4
3 13624 Ciaran Keogh Barry Keogh Greystones SC 1 6 7 10 5   -10 -7 -6 6
4 13314 Sarah White Oscar Langan SYC 5 6 7 1 5   -7 -6 -5 6
5 13644 Stuart Mc Cormick   Mullingar 5 6 1 10 5   -10 -6 -5 6
6 14165 Conor Twohig Alex Cavanagh SDC 5 6 7 10 1   -10 -7 -6 6
7 14061 Michael Collendar Brian Walker Mullingar 5 3 3 4 5   -5 -5 -4 6
8 13847 Noel Clarke     5 6 2 10 5   -10 -6 -5 7
9 1413X Jonathan Evans Ian Craig SYC 5 6 7 2 5   -7 -6 -5 7
10 14017 Fran Kelleher Enda Munenelly Mullingar SC 5 6 7 10 3   -10 -7 -6 8
11 13745 Thomas Sexton Paul Sexton SYC 5 6 7 3 5   -7 -6 -5 8
12 13466 Matthew Street Rian O'Hailough Blessington Sailing Club 4 6 7 10 5   -10 -7 -6 9
13 13840 James Hackett   Mullingar SC 5 6 4 10 5   -10 -6 -5 9
14 14077 Michael Brines Kerry Edwards LEYC 5 4 7 10 5   -10 -7 -5 9
15 13781 Pat McArdle Peter Shortt Mullingar 5 6 7 10 4   -10 -7 -6 9
16 13890 Ian Fitzpatrick     5 6 6 10 5   -10 -6 -6 10
17 13677 Una l'Estrange Aisling Mongle SYC 5 6 7 5 5   -7 -6 -5 10
18 13680 Nicholas Jeanniot Holly White SYC 5 6 7 7 5   -7 -7 -6 10
19 13267 Sam Street Richard Street Blessington 5 6 7 8 5   -8 -7 -6 10
20 10111 Ellen O'Dwyer Noah Canham SYC 5 6 7 9 5   -9 -7 -6 10
21 13233 Fraser Menzies Paul Monaghan Donaghadee SC 5 5 7 10 5   -10 -7 -5 10
        DNS 5 6 7 10 5   -10 -7 -6 10
                             

GP14 League - Fleet Allocations & League Guidelines

 

See attached document for details.

GuidanceForOperatingFleetsAndLeagues.doc[...]
Microsoft Word document [34.0 KB]

GP14 League 2018 - Promotions & Allocations

 

Promotions 

Silver Fleet to Gold Fleet - Gareth & Richard Gallagher
Bronze Fleet to Silver Fleet- Martin & Vikki Dews

 

Congratulations!

 

Fleet Allocations

Listed out with details from 2017

 

Gold

 

 

 

Sail No

Helm

Crew

Club

14203

Shane McCarthy

Damien Bracken

Greystones SC

14076

Keith Louden

Alan Thompson

ISA

14214

Ger Owens

Mel Morris

RStGYC

14143

John McGuinness

Donal McGuiness

Movilee BC

14219

Curly Morris

Laura McFarland

Newtonards SC/ EABC

13977

Alan Blay

David Johnston

Sutton Dinghy Club

14130

Hugh Gill

Tim Coyne/Conor Twohig

Sutton DC

13993

Niall Henry

Ossian Geraghty

Sligo YC

14192

Alastair Duffin

Andy Corkill

EDYC/Newtownards

14188

John Hayes

Joel James

Southport SC

14144

Colman Grimes

Eoin Boyle

SSC

13669

Norman Lee

Karl Brady

Greystones SC

14047

JP McCaldin

Carolyn McCaldin

Sligo/LEYC

14105

Katie Dwyer

Michelle Rowley

Sutton Dinghy Club

13981

Richard Street

Dickie

Blessington Sailing Club

14080

Gareth Gallagher

Richard Gallagher

Moville BC/LFYC

       
       

Silver

 

 

 

Sail No

Helm

Crew

Club

14054

Doire Shiels

Andrew Sexton

Skerries SC

14116

Peter Boyle

Stephen Boyle

SDC

13901

Simon Cully

LibbyTierney

Blessington

14212

Michael Cox

Daniel

NSC

14074

Cathal Sheridan

David Cooke

Skerries SC

14138

Stephen Nelson

Jonny Nelson

Donaghadee SC / NSC

14207

Simon Jeffery

Alan Henry/Rebecca Jeffery

East Down YC

13207

Adrian Lee

Lydia Blanke

Youghal SC

14040

Bill Johnson

James Johnson

SDC/HYC

14215

Greame Farrington

Rebecca

EDYC

14144

Edward Coyne

Colman Grimes

YSC/SSC

14171

Lawrence Baalham

Robbie Richardson

Donaghadee Sailing Club

13951

Steven Preston

Brenda Preston

Donaghdee SC

13910

Brian Andrews

John McArthur

NSC

14061

Rob Lee

Mary Horgan

ISA

13928

Sam Wry

Luke Henderson

Sligo YC

12403

Pinder

 

Mullingar Sailing Club

14182

Neil Willis

Peter Sloan

Greystones sc

13488

Simon Crowe

Ella Crowe

VBC

13845

Karl Kerins

John Cameron

Sligo YC

13951

Brenda Preston

Jennifer Boyce

Donaghadee SC

13180

Martin Dews

Vicky Dews

Donaghdee SC

       
       

Bronze

 

 

 

Sail No

Helm

Crew

Club

13917

Joshua Porter

Sina Hartman/
Cat

Newtownards SC

13624

Ciaran Keogh

Ben Hutchinson

Greystones SC

13466

Matthew Street

 

Blessington Sailing Club

13915

Geoff Murdoch

Jane Murdoch

NSC

13782

Michael Callendar

Brian Walker

Mullingar

14133

Jack Buttimer

Adam McDonagh

Youghal SC

3

Shane MacLoughlin

Rory Murdoch

Sutton DC

13865

James Ogg

Steven Nelson

Donaghadee SC

14165

Conor Twohig

Rob Dickson

SDC

14214

Sam Wray

Luke Henderson

SYC

13782

Michael Collender

Brian Walker

Mullingar SC

13840

James Hackett

RoseMarie Hackett

Mullingar SC

13865

Robson Ogg

James Ogg

Donaghadee SC

13644

Stuart Mc Cormick

Bernie Briody

Mullingar

13238

Alan Leddy

Steve Waller

Greystones SC

13353

Des MacMahon

Pat Biesty

Cullaun Sailing Club

13781

Pat McArdle

Veronica Lucey

Mullingar

13424

Conor Duff Lennon

Grainne Allen

Greystones SC

14077

Michael Brimes

Kerry Edwards

LEYC

14129

Newenham de Cogan

John Borne

NSC

14165

Neil Boyd

Ali Boyd

Donaghadee Sailing Club

2

Orla Gray

Erica Markey

Sutton DC

11111

Mulvey

 

National Yacht Club

13878

David Snow

Debbie Lee

Greystones SC

13149

Gearoid O Bradaigh

Piotr Bieliecki

Mullingar

13238

Alan Leddy

Stephen Waller

Greystones

13267

Sam Street

Richard Street

Blessington

13795

Paula Carthy

Muriel Carthy

Rush SC

13891

Warren Brown

Oisin Brown

GYC

13943

Emily Clarke

Clare Moran

Mullingar SC

13981

Joe Crilly

Simon Dick

Blessington

 

GP14 CraftInsure League 2017 - final results

                             

 

Gold

1 Discard

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sail No

Helm

Crew

Club

Purcell

Ulsters

Leinsters

Irish

Autumn

Hot Toddy

Discard 1

 

 

Net

1

14203

Shane McCarthy

Damien Bracken

Greystones SC

2

1

4

2

6

1

-6

 

 

10

2

14076

Keith Louden

Alan Thompson

ISA

3

4

2

4

4

3

-4

 

 

16

3

14214

Ger Owens

Mel Morris

RStGYC

1

10

7

1

1

8

-10

 

 

18

4

14143

John McGuinness

Donal McGuiness

Movilee BC

4

6

9

7

6

2

-9

 

 

25

5

14219

Curly Morris

Laura McFarland

Newtonards SC/ EABC

6

8

6

9

2

4

-9

 

 

26

6

13977

Alan Blay

David Johnston

Sutton Dinghy Club

8

2

5

6

6

8

-8

 

 

27

7

14130

Hugh Gill

Tim Coyne/Conor Twohig

Sutton DC

10

5

3

8

3

8

-10

 

 

27

8

13993

Niall Henry

Ossian Geraghty

Sligo YC

10

3

13

5

6

8

-13

 

 

32

9

14192

Alastair Duffin

Andy Corkill

EDYC/

Newtownards

5

7

13

10

6

5

-13

 

 

33

10

14132

Fergus Barnham

Andy Hunter

Snettisham Beach and Nantwich

10

12

1

13

6

8

-13

 

 

37

11

14188

John Hayes

Joel James

Southport SC

10

12

13

3

6

8

-13

 

 

39

12

14144

Colman Grimes

Eoin Boyle

SSC

7

9

12

12

6

6

-12

 

 

40

13

13669

Norman Lee

Karl Brady

Greystones SC

9

12

8

13

6

8

-13

 

 

43

14

14047

JP McCaldin

Carolyn McCaldin

Sligo/LEYC

10

11

10

13

6

7

-13

 

 

44

15

14105

Katie Dwyer

Michelle Rowley

Sutton Dinghy Club

10

12

13

11

5

8

-13

 

 

46

16

13981

Richard Street

Dickie

Blessington Sailing Club

10

12

11

13

6

8

-13

 

 

47

       

DNS

10

12

13

13

6

8

       
                             
                             

 

Silver

2 Discards

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sail No

Helm

Crew

Club

Purcell

Ulsters

Leinsters

Irish

Autumn

Hot Toddy

Discard 1

Discard 2

 

Net

1

14080

Gareth Gallagher

Richard Gallagher

Moville BC/LFYC

1

1

2

2

7

1

-7

-2

 

5

2

14054

Doire Shiels

Andrew Sexton

Skerries SC

2

2

3

1

7

9

-9

-7

 

8

3

14116

Peter Boyle

Stephen Boyle

SDC

3

3

1

4

3

9

-9

-4

 

10

4

13901

Simon Cully

LibbyTierney

Blessington

4

12

5

11

5

6

-12

-11

 

20

5

14212

Michael Cox

Daniel

NSC

11

8

9

3

7

3

-11

-9

 

21

6

14074

Cathal Sheridan

David Cooke

Skerries SC

6

12

7

7

4

5

-12

-7

 

22

7

14138

Stephen Nelson

Jonny Nelson

Donaghadee SC / NSC

11

4

9

5

7

9

-11

-9

 

25

8

14207

Simon Jeffery

Alan Henry/Rebecca Jeffery

East Down YC

11

7

9

6

7

7

-11

-9

 

27

9

13207

Adrian Lee

Lydia Blanke

Youghal SC

9

9

9

8

2

9

-9

-9

 

28

10

14040

Bill Johnson

James Johnson

SDC/HYC?

8

5

9

11

7

9

-11

-9

 

29

11

14215

Greame Farrington

Rebecca

EDYC

11

12

9

11

7

2

-12

-11

 

29

12

14144

Edward Coyne

Colman Grimes

YSC/SSC

11

12

9

11

1

9

-12

-11

 

30

13

14171

Lawrence Baalham

Robbie Richardson

Donaghadee Sailing Club

11

12

4

10

7

9

-12

-11

 

30

14

13951

Steven Preston

Brenda Preston

Donaghdee SC

5

10

9

11

7

9

-11

-10

 

30

15

13910

Brian Andrews

John McArthur

NSC

11

6

9

9

7

9

-11

-9

 

31

16

14061

Rob Lee

Mary Horgan

ISA

7

12

8

11

7

9

-12

-11

 

31

17

13928

Sam Wry

Luke Henderson

Sligo YC

11

11

9

11

7

4

-11

-11

 

31

18

12403

Pinder

 

Mullingar Sailing Club

11

12

6

11

7

9

-12

-11

 

33

19

14182

Neil Willis

Peter Sloan

Greystones sc

10

12

9

11

7

9

-12

-11

 

35

20

13488

Simon Crowe

Ella Crowe

VBC

11

12

9

11

6

9

-12

-11

 

35

21

13845

Karl Kerins

John Cameron

Sligo YC

11

11

9

11

7

8

-11

-11

 

35

22

13951

Brenda Preston

Jennifer Boyce

Donaghadee SC

11

11

9

11

7

9

-11

-11

 

36

       

DNS

11

12

9

11

7

9

       
                             
                             

 

Bronze

3 Discards

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sail No

Helm

Crew

Club

Purcell

Ulsters

Leinsters

Irish

Autumn

Hot Toddy

Discard 1

Discard 2

Discard 3

Net

1

13180

Martin Dews

Vicky Dews

Donaghdee SC

2

7

1

3

5

10

-10

-7

-5

6

2

13917

Joshua Porter

Sina Hartman/
Cat

Newtownards SC

1

1

7

8

9

17

-17

-9

-8

9

3

13624

Ciaran Keogh

Ben Hutchinson

Greystones SC

4

9

7

8

3

2

-9

-8

-7

9

4

13466

Matthew Street

 

Blessington Sailing Club

8

9

2

4

4

7

-9

-8

-7

10

5

13915

Geoff Murdoch

Jane Murdoch

NSC

8

2

7

2

9

17

-17

-9

-8

11

6

13782

Michael Callendar

Brian Walker

Mullingar

3

4

7

5

9

6

-9

-7

-6

12

7

14133

Jack Buttimer

Adam McDonagh

Youghal SC

8

5

3

8

6

8

-8

-8

-8

14

8

3

Shane MacLoughlin

Rory Murdoch

Sutton DC

8

9

7

1

9

17

-17

-9

-9

16

9

13865

James Ogg

Steven Nelson

Donaghadee SC

8

9

7

8

9

1

-9

-9

-8

16

10

14165

Conor Twohig

Rob Dickson

SDC

8

9

7

8

1

17

-17

-9

-8

16

11

14214

Sam Wray

Luke Henderson

SYC

8

9

7

8

2

17

-17

-9

-8

17

12

13782

Michael Collender

Brian Walker

Mullingar SC

8

4

7

8

7

17

-17

-8

-8

18

13

13840

James Hackett

RoseMarie Hackett

Mullingar SC

8

9

7

8

9

3

-9

-9

-8

18

14

13865

Robson Ogg

James Ogg

Donaghadee SC

8

3

7

8

9

17

-17

-9

-8

18

15

13644

Stuart Mc Cormick

Bernie Briody

Mullingar

8

9

7

8

9

4

-9

-9

-8

19

16

13238

Alan Leddy

Steve Waller

Greystones SC

5

9

7

8

9

13

-13

-9

-9

20

17

13353

Des MacMahon

Pat Biesty

Cullaun Sailing Club

8

9

4

8

9

12

-12

-9

-9

20

18

13781

Pat McArdle

Veronica Lucey

Mullingar

8

9

7

8

9

5

-9

-9

-8

20

19

13424

Conor Duff Lennon

Grainne Allen

Greystones SC

6

9

7

8

9

17

-17

-9

-9

21

20

14077

Michael Brimes

Kerry Edwards

LEYC

8

8

7

6

9

17

-17

-9

-8

21

21

14129

Newenham de Cogan

John Borne

NSC

8

6

7

8

9

17

-17

-9

-8

21

22

14165

Neil Boyd

Ali Boyd

Donaghadee Sailing Club

8

9

5

8

9

17

-17

-9

-9

21

23

2

Orla Gray

Erica Markey

Sutton DC

8

9

7

7

9

17

-17

-9

-9

22

24

11111

Mulvey

 

National Yacht Club

8

9

6

8

9

17

-17

-9

-9

22

25

13878

David Snow

Debbie Lee

Greystones SC

7

9

7

8

9

17

-17

-9

-9

22

26

13149

Gearoid O Bradaigh

Piotr Bieliecki

Mullingar

8

9

7

8

9

15

-15

-9

-9

23

27

13238

Alan Leddy

Stephen Waller

Greystones

8

9

7

8

9

13

-13

-9

-9

23

28

13267

Sam Street

Richard Street

Blessington

8

9

7

8

9

16

-16

-9

-9

23

29

13795

Paula Carthy

Muriel Carthy

Rush SC

8

9

7

8

9

11

-11

-9

-9

23

30

13891

Warren Brown

Oisin Brown

GYC

8

9

7

8

8

17

-17

-9

-8

23

31

13943

Emily Clarke

Clare Moran

Mullingar SC

8

9

7

8

9

14

-14

-9

-9

23

32

13981

Joe Crilly

Simon Dick

Blessington

8

9

7

8

9

9

-9

-9

-9

23

       

DNS

8

9

7

8

9

17

       

 

GP14 CraftInsure League 2017 - results so far - just Hot Toddy to go...

 

GP14 League 2017 - Fleet Allocations & League Guidelines

 

See attached document for details.

GuidanceForOperatingFleetsAndLeagues.doc[...]
Microsoft Word document [34.0 KB]

GP14 League 2017 - Promotions & Allocations

 

Promotions 

Silver Fleet to Gold Fleet - Katie Dwyer & Michelle Rowley
Bronze Fleet to Silver Fleet- Adrian Lee & Edward Coyne

 

Congratulations!

 

Fleet Allocations

Listed out with details from 2016.  Will update when I get new sailors, sail numbers, crew names etc.

 

 

Gold      
Sail No Helm Crew Club
14158 Shane Mc Carthy Damien Bracken Greystones S C 
14055 Keith Louden Alan Thompson Sligo Y C 
14143 John Mc Guinness Donal Mc Guinness Moville Y C
13993 Niall Henry Ossian  Geraghty Sligo Y C 
14130 Hugh Gill Tim Coyne/Conor Twohig Sutton D C
13036 Tim Corcoran Brendan Brogan Sligo
13977 Alan Blay David Johnston Sutton DC
13981 Richard Street Simon Dick Blessington  S C 
14192 Alastair Duffin Andy Corkhill EDYC/NDC
14077 Curly Morris Laura Mc Farland East Antrim S C/ NSC
14047 JP Mc Caldin Carolyn Mc Caldin Sligo
14076 Ger Owens   RStGYC
13569 Norman Lee Kevin Gillen Greystones S C 
14144 Colman Grimes Fionn Higgins/David Lapin Skerries SC
14105 Katie Dwyer Michele Rowley Sutton D C
       
Silver      
Sail No Helm Crew Club
13917 Michael Cox Josh Porter Newtownards Y C
13901 Stephen Nelson Brenda Preston Donaghadee SC/N'ards
14116 Peter Boyle Stephen Boyle Sutton D C
14138 Simon Cully Libby Turner Blessington  S C 
14074 Cathal Sheridan David Cooke Skerries Y C
14040 Bill Johnson James Johnson Lough Foyle Y C
13988 Simon Jeffery Alan Henry East Down Y C 
14080 Gareth Gallagher Richard Gallagher Lough Foyle YC
14127 Ronan Armstrong Callum McLoughlin Sligo YC
14054 Doire Shiels Andrew Sexton SSC
14171 Lawrence Baalham Stephen Nelson Donaghadee SC
13113 Jean‑ Louis Simons Mark Hinton WKSC
14142 Gerry Gilligan Nancy Pyl Sligo YC
14166 Richard Ham Stuart Boyle TSC
13833 John McRobert David Murphy Ballyronan Boat Club
13488 Simon Crowe Ella Crowe VBC
13951 Steven Preston Ali Boyd Donaghadee SC
13207 Adrian Lee Edward Coyne YSC
13910 Brian Andrews John McArthur Newtownards SC
13847 Noel Clarke Chris Horrigan SSC
13207 Adrian Lee Edward Coyne Youghal SC
       
       
Bronze      
Sail No Helm Crew Club
13782 Michael Collender Brian Walker Mullingar S C 
14133 Jack Buttimer Adam McDonagh Youghal SC
13865 Robson Ogg James Ogg Donaghadee SC
4047 Shane McLoughlin Conor Twohig HYC
13569 Kevin Gillen Norman Lee Greystones
13180 Martin Dews Vicky Dews Donaghadee SC
13891 Matthew Street Richard Street/Lee Mc Mullon Blessington SC
13749 Pat Savage Linda Darby Swords S C 
13577 Jon Evans Una l'Estrange SYC
13850 Bernie Grogan Rosena Cuddy Swords S C 
13745 Thomas Sexton Paul Sexton Sligo YC
13819 Duncan Greenhalgh Liam O' Callaghan Bassenthwaite SC
13353 Des MacMahon Pat Biesty Cullaun SC
? Ian Nish Des McGuigan Swords S C 
13608 Keith Leonard Barbara Leonard Swords S C 
12577 Liam O'Donnell Michael Kirby SYC
13573 Ciaran Keogh David Morel Greystones
13644 Stuart Mc Cormack Bernie Briody MSC
13840 James Hackett Rosie Hackett MSC
13928 Samuel Wray Sarah Nicholson SYC
11633 David Aiken Mike Mausden Donaghadee SC
13890 Ian Fitzpatrick Colm Fitzpatrick SSC
14052 Sam McConkey Fergal McNamara Clontarf
13915 Geoff Murdoch Jane Murdoch Newtownards SC
14 Jordan Lupton Finn O'Brien YSC
13845 Karl Kerins Michael Sweeney SYC
13257 Maurice Baalham Colin Watson DSC
13131 Niall McMahon Liam Kieran SSC

GP14 Irish CraftInsure League 2016 - WINNERS

 

Gold Fleet - Shane Mac Carthy & Damien Bracken
Silver Fleet - Katie Dwyer & Michelle Rowley
Bronze Fleet - Adrian Lee & Edward Coyne

 

The GP14 class runs one of the premier leagues of dinghy sailing in Ireland with sailors competing in Gold, Silver and Bronze fleets.  The CraftInsure GP14 Irish League comprises of 7 events throughout the season starting in April and finishing in October:

 

O’Tiarnaigh Challenge, Purcell, Ulster’s, Leinster’s, Irish, Autumn, Hot Toddy

 

The prizes of free Insurance vouchers were presented to the winners of the Gold, Silver and Bronze leagues at the final event of the Hot Toddy

 

The GP14 Association of Ireland President Stephen Boyle would like to thank CraftInsure for their continuing sponsorship of the GP14 Irish Leagues 2016. 

 

The full results are up on the Craftinsure Leagues page.

CRAFTINSURE League 2016

  Gold DNS # in fleet + 1 1 Discard                        
  Sail No Helm Crew Club O'T Purcell Ulsters Leinsters Irish Autumn Hot Toddy Discard 1     Net Total
1 14158 Shane Mc Carthy Damien Bracken Greystones S C  1 1 1 1 4 9 8 -9     16
2 14055 Keith Louden Alan Thompson Sligo Y C  2 2 2 6 7 2 3 -7     17
3 14143 John Mc Guinness Donal Mc Guinness Moville Y C 3 3 3 3 6 9 2 -9     20
4 13993 Niall Henry Ossian  Geraghty Sligo Y C  5 7 7 9 3 1 8 -9     31
5 14130 Hugh Gill Tim Coyne/Conor Twohig Sutton D C 4 5 7 5 2 9 4 -9     27
6 13036 Tim Corcoran Brendan Brogan Sligo 6 8 7 9 1 6 8 -9     36
7 13977 Alan Blay David Johnston Sutton DC 6 8 7 2 5 9 8 -9     36
8 13981 Richard Street Simon Dick Blessington  S C  5 4 5 9 11 7 7 -11     37
9 14192 Alastair Duffin Andy Corkhill EDYC/NDC 6 8 6 9 8 3 8 -9     39
10 14077 Curly Morris Laura Mc Farland East Antrim S C/ NSC 5 6 4 8 9 8 8 -9     39
11 14047 JP Mc Caldin Carolyn Mc Caldin Sligo 6 8 7 9 10 4 1 -10     35
12 14076 Ger Owens   RStGYC 6 8 7 4 13 9 8 -13     42
13 13569 Norman Lee Kevin Gillen Greystones S C  6 8 7 9 13 5 6 -13     41
14 14144 Colman Grimes Fionn Higgins/David Lapin Skerries SC 6 8 7 7 12 9 8 -12     45
        DNS value = 6 8 7 9 13 9 8        
                               
  Silver DNS # in fleet + 1 2 Discards                        
  Sail No Helm Crew Club O'T Purcell Ulsters Leinsters Irish Autumn Hot Toddy Discard 1 Discard 2   Net Total
1 14105 Katie Dwyer Michele Rowley Sutton D C 1 1 10 1 3 9 9 -10 -9   15
2 13917 Michael Cox Josh Porter Newtownards Y C 4 2 2 6 8 2 5 -8 -6   15
3 13901 Stephen Nelson Brenda Preston Donaghadee SC/N'ards 7 8 1 7 2 5 3 -8 -7   18
4 14116 Peter Boyle Stephen Boyle Sutton D C 5 5 4 3 1 9 9 -9 -9   18
5 14138 Simon Cully Libby Turner Blessington  S C  2 7 10 2 10 9 2 -10 -10   22
6 14144 Colman Grimes Eanna Gallagher Skerries SC 7 8 10 7 14 1 1 -14 -10   24
7 14074 Cathal Sheridan David Cooke Skerries Y C 5 3 10 5 9 9 4 -10 -9   26
8 14040 Bill Johnson James Johnson Lough Foyle Y C 5 6 5 7 14 4 7 -14 -7   27
9 13988 Simon Jeffery Alan Henry East Down Y C  3 4 6 7 14 9 9 -14 -9   29
10 14080 Gareth Gallagher Richard Gallagher Lough Foyle YC 7 8 3 7 5 9 9 -9 -9   30
11 14127 Ronan Armstrong Callum McLoughlin Sligo YC 7 8 10 7 14 3 9 -14 -10   34
12 14054 Doire Shiels Andrew Sexton SSC 7 8 10 7 4 9 9 -10 -9   35
13 14171 Lawrence Baalham Stephen Nelson Donaghadee SC 7 8 10 4 13 9 9 -13 -10   37
14 13113 Jean‑ Louis Simons Mark Hinton WKSC 7 8 10 7 6 9 9 -10 -9   37
15 14142 Gerry Gilligan Nancy Pyl Sligo YC 7 8 10 7 14 6 9 -14 -10   37
16 14166 Richard Ham Stuart Boyle TSC 7 8 10 7 7 9 9 -10 -9   38
17 13833 John McRobert David Murphy Ballyronan Boat Club 7 8 7 7 14 9 9 -14 -9   38
18 13488 Simon Crowe Ella Crowe VBC 7 8 10 7 14 7 9 -14 -10   38
19 13951 Steven Preston Ali Boyd Donaghadee SC 7 8 8 7 12 9 8 -12 -9   38
20 13207 Adrian Lee Edward Coyne YSC 7 8 10 7 14 8 9 -14 -10   39
21 13910 Brian Andrews John McArthur Newtownards SC 7 8 9 7 10 9 9 -10 -9   40
22 13847 Noel Clarke Chris Horrigan SSC 7 8 10 7 11 9 9 -11 -10   40
        DNS value = 7 8 10 7 14 9 9        
                               
                               
  Bronze DNS # in fleet + 1 3 Discards                        
  Sail No Helm Crew Club O'T Purcell Ulsters Leinsters Irish Autumn Hot Toddy Discard 1 Discard 2 Discard 3 Net Total
1 13207 Adrian Lee Edward Coyne Youghal SC 6 5 1 9 1 10 5 -10 -9 -6 12
2 13782 Michael Collender Brian Walker Mullingar S C  3 3 4 6 2 10 11 -11 -10 -6 12
3 14133 Jack Buttimer Adam McDonagh Youghal SC 6 5 5 2 4 3 8 -8 -6 -5 14
4 13865 Robson Ogg James Ogg Donaghadee SC 6 5 3 9 13 10 4 -13 -10 -9 18
5 4047 Shane McLoughlin Conor Twohig HYC 6 5 8 9 12 1 11 -12 -11 -9 20
6 13569 Kevin Gillen Norman Lee Greystones 6 5 8 1 13 10 11 -13 -11 -10 20
7 13180 Martin Dews Vicky Dews Donaghadee SC 6 5 8 8 13 7 2 -13 -8 -8 20
8 13891 Matthew Street Richard Street/Lee Mc Mullon Blessington SC 6 5 8 4 8 5 9 -9 -8 -8 20
9 13749 Pat Savage Linda Darby Swords S C  3 1 8 9 13 10 11 -13 -11 -10 21
10 13577 Jon Evans Una l'Estrange SYC 6 5 8 9 12 2 11 -12 -11 -9 21
11 13850 Bernie Grogan Rosena Cuddy Swords S C  3 2 8 9 13 10 11 -13 -11 -10 22
12 13745 Thomas Sexton Paul Sexton Sligo YC 6 5 2 9 13 10 11 -13 -11 -10 22
13 13819 Duncan Greenhalgh Liam O' Callaghan Bassenthwaite SC 6 5 8 9 3 10 11 -11 -10 -9 22
14 13353 Des MacMahon Pat Biesty Cullaun SC 6 5 8 3 13 10 11 -13 -11 -10 22
15 ? Ian Nish Des McGuigan Swords S C  1 5 8 9 13 10 11 -13 -11 -10 23
16 13608 Keith Leonard Barbara Leonard Swords S C  2 4 8 9 10 10 11 -11 -10 -10 23
17 12577 Liam O'Donnell Michael Kirby SYC 6 5 8 9 12 4 11 -12 -11 -9 23
18 13573 Ciaran Keogh David Morel Greystones 6 5 8 5 13 10 7 -13 -10 -8 23
19 13644 Stuart Mc Cormack Bernie Briody MSC 6 5 8 9 5 10 11 -11 -10 -9 24
20 13840 James Hackett Rosie Hackett MSC 6 5 8 9 6 10 11 -11 -10 -9 25
21 13928 Samuel Wray Sarah Nicholson SYC 6 5 8 9 12 6 11 -12 -11 -9 25
22 11633 David Aiken Mike Mausden Donaghadee SC 6 5 6 9 13 10 11 -13 -11 -10 26
23 13890 Ian Fitzpatrick Colm Fitzpatrick SSC 6 5 8 9 7 10 11 -11 -10 -9 26
24 14052 Sam McConkey Fergal McNamara Clontarf 6 5 8 7 13 10 11 -13 -11 -10 26
25 13915 Geoff Murdoch Jane Murdoch Newtownards SC 6 5 7 9 13 10 11 -13 -11 -10 27
26 13951 Steven Preston Ali Boyd DSC 6 5 8 9 12 8 11 -12 -11 -9 27
27 14 Jordan Lupton Finn O'Brien YSC 6 5 8 9 9 10 11 -11 -10 -9 28
28 13845 Karl Kerins Michael Sweeney SYC 6 5 8 9 12 9 11 -12 -11 -9 28
29 13257 Maurice Baalham Colin Watson DSC 6 5 8 9 11 10 11 -11 -11 -10 28
30 13131 Niall McMahon Liam Kieran SSC 6 5 8 9 12 10 11 -12 -11 -10 28
        DNS value = 6 5 8 9 13 10 11        

GP14 Irish CraftInsure League 2015 - WINNERS

 

Gold Fleet - Shane Mac Carthy & Damien Bracken
Silver Fleet - Katie Dwyer & Michelle Rowley
Bronze Fleet - Gareth Gallagher & Richard Gallagher

 

The GP14 class runs one of the premier leagues of dinghy sailing in Ireland with sailors competing in Gold, Silver and Bronze fleets.  The CraftInsure GP14 Irish League comprises of 7 events throughout the season starting in April and finishing in October:

 

O’Tiarnaigh Challenge, Purcell, Ulster’s, Leinster’s, Irish, Autumn, Hot Toddy

The 2015 Silver and Bronze leagues were very closely fought with the winner only being decided in the last race of the last event. 

 

The prizes of free Insurance vouchers were presented to the winners of the Gold, Silver and Bronze leagues at the final event of the Hot Toddy

 

The GP14 Association of Ireland President Stephen Boyle would like to thank CraftInsure for sponsoring the GP14 Irish Leagues 2015. 

 

The full results are up on the Craftinsure Leagues page.

CRAFTINSURE "OFFICIAL" GP14 CLASS ASSOCIATION INSURANCE SCHEME

CLICK HERE FOR CRAFTINSURE WEBSITE

CRAFTINSURE League 2015

Gold Fleet - 1 Discard

 

  Sail No Boat Helm Crew Club O'T Purcell Ulsters Leinsters Irish Autumn Hot Toddy Discard 1     Net Total
1 14158   Shane MacCarthy Damian Bracken Greystones Sailing Club 1 1 1 12 1 1 2 -12     7
2 14076 True Belle Gerard Owens Melanie Morris Royal St George YC/EABC 9 8 3 1 2 2 1 -9     17
3 13993 Daisychain Niall Henry Ossian Geraghty Sligo Yacht Club 2 8 4 6 4 3 10 -10     27
4 14055   Keith Louden Alan Thompson ISA 6 3 2 10 10 4 5 -10     30
5 14143   John McGuinness Donal McGuinness Moville Boat Club 3 2 6 5 14 14 4 -14     34
6 14077 Trouble I've seen Curly Morris Laura McFarland EABC/NSC 7 6 8 4 14 5 6 -14     36
7 13977 Temerity Alan Blay David Johnston Sutton Dinghy Club 9 8 5 3 7 14 10 -14     42
8 13927   Tim Corcoran Brendan Brogan Sligo Yacht Club 5 8 7 15 3 14 10 -15     47
9 14144 No Surprise Colman Grimes David Lappin Skerries Sailing Club 4 8 10 9 11 12 10 -12     52
10 14077 Trouble I've Seen Dan O'Connell Laura McFarland/Mairin O'Connell Swords/NSC 9 8 12 15 5 8 10 -15     52
11 14127 Karma Colm O'Flaherty Joe Murray Sligo Yacht Club 9 8 9 7 14 11 10 -14     54
12 14036   Andy Tunnicliffe Lee Tennant Sligo Yacht Club 9 8 12 2 14 14 10 -14     55
13 14047   JP McCaldin Carolyn McCaldin Lough Erne Y.C. 8 8 12 15 14 6 8 -15     56
14 13669   Norman Lee   Greystones SC 9 5 12 15 13 9 9 -15     57
15     Paddy O'Connor Kevin Martyn Sligo 9 8 12 15 12 10 7 -15     58
16     Sam Watson Nick D Nantwich 9 8 12 15 6 14 10 -15     59
17 14116   Sean Craig David Johnson R St G YC 9 8 12 15 14 14 3 -15     60
18 14036   Blair Stanaway Tim Corcoran Mayo Sailing Club 9 8 12 15 14 7 10 -15     60
19     Alistair Duffin Andy Corkill NSC 9 8 12 15 8 13 10 -15     60
20 13915 Chi Hugh Gill Eanna Maloney-Lawless Sutton Dinghy Club 9 8 12 8 14 14 10 -14     61
21 14076 True Belle John Sheehy Melanie Morris   9 4 12 15 14 14 10 -15     63
22 13981 Cloud 9 Richard Street Simon Dick Blessington Sailing Club 9 8 11 11 14 14 10 -14     63
23 12560 Au Naturel Ross Killian Rebecca Killian ISA 9 8 12 14 10 14 10 -14     63
24 14089   Max Treacey Ronan Macnamara WHSC 9 7 12 15 14 14 10 -15     66
25 1 TBA Ruan O'Tiarnaigh Niamh McCormick Ballyholme Yacht Club 9 8 12 13 14 14 10 -14     66

Silver Fleet - 2 Discards

 

  Sail No Boat Helm Crew Club O'T Purcell Ulsters Leinsters Irish Autumn Hot Toddy Discard 1 Discard 2   Net Total
1 13951   Katie Dwyer Michelle Rowley Sutton Dinghy Club 4 4 7 2 11 2 1 -11 -7   13
2 13901   Steven Nelson Jonny Nelson DCS 4 5 1 7 2 9 3 -9 -7   15
3 14138   Simon Cully Libby Tierney Blessington Sailing Club 1 2 2 5 11 6 7 -11 -7   16
4 14040 Alkado Bill Johnson James Johnston Lough Foyle Yacht Club 2 3 6 3 8 9 6 -9 -8   20
5 13917   Michael Cox Josh Porter Newtownards SC 4 5 5 7 6 3 4 -7 -6   21
6 14142   Gerard Gilligan Lucia Nicholson Sligo Yacht Club 3 5 3 4 7 9 7 -9 -7   22
7 14074   Cathal Sheridan David Cooke Skerries Sailing Club 4 5 7 1 9 9 7 -9 -9   24
8 13915   Dan Gill Hugh Gill Sutton Dinghy Club 4 5 7 7 1 9 7 -9 -7   24
9 13977   David Johnston Eanna Molony Lawless Sutton Dinghy 4 5 7 7 11 1 7 -11 -7   24
10 12533   Alan Pinder Kevin Hackett Mullingar 4 5 7 7 11 9 2 -11 -9   25
11 13888   Peter Fallon James Hockley Lough Foyle YC 4 1 7 7 11 9 7 -11 -9   26
12 13833   John McRoberts Steven Preston Ballyronan Boat Club 4 5 4 7 11 9 7 -11 -9   27
13 13819   Duncan Greenhalgh John Riley Bassenthwaite 4 5 7 7 4 9 7 -9 -7   27
14 14171   Lawrence Baalham Robbie Richardson Donaghdee 4 5 7 7 11 4 7 -11 -7   27
15 13925   Neil Willis Peter Sloan Greystones 4 5 7 7 11 4 7 -11 -7   27
16 13951   Alan Henry Eanna Maloney-Lawless Sutton Dinghy Club 4 5 7 7 5 9 7 -9 -7   28
17 13750   Gerry Cannon Harry Noonan Greystones 4 5 7 7 11 5 7 -11 -7   28
18 12533   Stuart McCormick Bernie Briody Mullingar SC 4 5 7 7 11 9 5 -11 -9   28
19 14061   Robert Lee Mary Hogan Greystones Sailing Club 4 5 7 6 11 7 7 -11 -7   29
20 13815 LRYC Tiarnan Dickson Ena Gallagher   4 5 7 7 10 9 7 -10 -9   30
21 12533   Paul Phelan Mike Lisovski Greystones 4 5 7 7 11 8 7 -11 -8   30

Bronze Fleet - 3 Discard

 

  Sail No Boat Helm Crew Club O'T Purcell Ulsters Leinsters Irish Autumn Hot Toddy Discard 1 Discard 2 Discard 3 Net Total
1 14080 Blueberry Muffin Gareth Gallagher Richie Gallagher Lough Foyle Yacht Club 3 1 1 1 1 9 2 -9 -3 -2 4
2 13207 "This one" Adrian Lee Edward Coyne Youghal sailing club 1 2 3 5 3 1 1 -5 -3 -3 5
3 14116   Peter Boyle Stephen Boyle Sutton Dinghy Club 2 3 2 2 5 9 14 -14 -9 -5 9
4 13782   Michael Collender Brian Walker Mullingar S.C. 4 5 5 15 7 9 3 -15 -9 -7 17
5 13882 Nevara Lawrence Baalham Robert Richardson Donaghadee Sailing Club 10 5 15 4 15 2 14 -15 -15 -14 21
6 13882   Mark Taylor Amanda Crossthwaite NSC 10 5 15 15 2 9 14 -15 -15 -14 26
7 13840   James Hackett Rosemary Hackett Mullingar Sailing Club 10 5 15 7 15 9 5 -15 -15 -10 26
8 14129   Newenhan de Cogan Andrew Corkhill Newtownards SC 10 5 4 15 9 9 14 -15 -14 -10 27
9 14164   Brenda Preston Patricia Browne/Steven Preston Ballyronan Boat Club 10 4 8 11 15 6 9 -15 -11 -10 27
10 12661   Conor Twohig Sinead Dickson SDC 10 5 15 15 4 9 14 -15 -15 -14 28
11 13795   Peter Hockley Kames Hockley LFYC 10 5 15 15 15 9 4 -15 -15 -15 28
13 13795   David Quinn Tim Corcoran Mayo SC 10 5 15 15 12 9 6 -15 -15 -12 30
12 13910   Brian Andrews Jeff MURDOCH NSC 10 5 15 15 6 9 14 -15 -15 -14 30
14 13955 Quantum Shadow Simon  Jeffery Rebecca Jeffery East Down Yacht Club 10 5 15 6 15 9 14 -15 -15 -14 30
15 12560   Jorgen Pedersen Finbarr McCann   10 5 6 15 15 9 14 -15 -15 -14 30
16 14133 Kylie Jack Buttimer Finn O'Brien Youghal Sailing Club 10 5 10 12 13 9 7 -13 -12 -10 31
17 13885   James Ogg Ronan OBeirne DOS 10 5 7 15 15 9 14 -15 -15 -14 31
22 13669   Tom Gillan Kevin Gillan Greystones 10 5 15 15 15 3 14 -15 -15 -15 32
20 13264   Joe Kelly     6 5 12 15 14 9 14 -15 -14 -14 32
21 13527 Kaya Cormac Meaney Josh McCormick Mullingar Sailing Club 10 5 15 8 15 9 13 -15 -15 -13 32
18 13970   Tess Coyne Ryan Sinnott Sutton 10 5 15 15 8 9 14 -15 -15 -14 32
19 13795   Pat McArdle Veronica Lucey Mullingar SC 10 5 15 15 15 9 8 -15 -15 -15 32
25 13424   Seamus O'Cleirigh Stephen Tierney Greystones 10 5 15 15 15 4 14 -15 -15 -15 33
23 13850   Jacqueline Malone Sioban Broaders Swords Sailing & B.C. 5 5 15 15 15 9 14 -15 -15 -15 33
24 13228   Jack Buttimer Finn O'Brien