GP14 Ireland
GP14 Ireland

GP14 Ireland 2018 Dates

 

Date

Event

Venue

Sat  14-15 Apr

O'Tiarnaigh

Swords

Sat 12-13 May

Ulsters

Donaghadee

Sat 9-10 June

Purcell

Lough Ree

Sat 7-8 July

Leinster

Skerries

 

 

 

Sat 28 Jul-3 Aug

Worlds

Mounts Bay

 

Sat 18-20 Aug Irish Nationals & Masters Sligo

Sat 15-16 Sep 

Autumn Open/Youths

BlessingtonMullingar

Sat 22-23 Sep  Inter Schools Sutton

Sat 13-14 Oct

Hot Toddy

Newtownards

GP14 Irish & Masters Championship @ Sligo

Sat 18 Aug - Mon 20 Aug

 

Results

 

 

 

 

** Congratualtions to Ross & Jane Kearney on taking the 2018 GP14 Ireland Championship **

 

2nd overall was Sam Watson & James Hockney with a return to the local scene from Tim Corcoran & Brendan Brogan taking 3rd.

 

 

Results

Rank SailNo Boat Name HelmName CrewName Club Fleet R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st 14242 Purple Rocket Ross Kearney Jane Kearney RNIYC / South Staffs SC Gold -7 3 1 1 4 3   19 12
2nd 13888 The Drip Sam Watson James Peter Hockley Nantwich SC / LFYC Gold 1 -16 2 4 3 11   37 21
3rd 14055   Tim Corcoran Brendan Brogan SYC Gold 2 1 (38.0 OCS) 14 2 4   61 23
4th 14076 True Belle Ger Owens Mel Morris R StG YC Gold 4 6 -12 3 9 1   35 23
5th 14219 Trouble on the Way Curly Morris Laura McFarlane EABC / NSC Gold (O 60) 8 5 9 9 -13 2   46 33
6th 14214   Keith Louden Alan Thompson RYA Gold 11 7 -14 12 1 6   51 37
7th 14235 Wally Alan Blay David Johnston Sutton DC Gold 5 4 11 -13 7 13   53 40
8th 14130 Kalaco Hugh Gill Dan Gill Sutton DC Gold (O 60) 13 -20 4 5 12 9   63 43
9th 14247   John McGuinness Donal McGuinness Moville BC Gold (O 50) 10 (38.0 OCS) 7 15 11 7   88 50
10th 14209 Speranza Gareth Gallagher Richard Gallagher   Gold (U 22) (38.0 OCS) 2 10 10 15 14   89 51
11th 14144   Colman Grimes Graeme Grant Skerries SC Gold 12 17 8 -19 5 12   73 54
12th 13917 KMIT Joshua Porter Sara Gowdy NSC Silver (U 22) 15 11 13 7 (38.0 DNF) 8   92 54
13th 14116   Peter Boyle Stephen Boyle Sutton DC Silver (U 22) 9 15 5 11 -17 16   73 56
14th 14203   Shane MacCarthy Damien Bracken Greystones SC Gold 3 9 (38.0 OCS) 2 38.0 DNF 5   95 57
15th 13993 Daisy Chain Niall Henry Ossian Geraghty SYC Gold (O 50) 6 (38.0 DSQ) 18 8 8 20   98 60
16th 14237   JP McCaldin Carolyn McCaldin SYC / LEYC Gold (38.0 DNC) 38.0 DNC 3 6 14 18   117 79
17th 14225 Gringer Sails Again Cathal Sheridan David Cooke Skerries SC Silver (O 50) 19 -24 22 16 10 15   106 82
18th 14127 Karma Colm O'Flaherty David O'Connor SYC Gold (38.0 DSQ) 8 38.0 DNC 17 6 17   124 86
19th 14040 Alkadoo Bill Johnson James Johnson LFYC Silver (O 50) 17 14 24 22 (38.0 DNF) 10   125 87
20th 14054 Still Thinking Too ! Doire Shiels Andrew Sexton Skerries SC Silver 14 22 6 27 (38.0 DNF) 21   128 90
21st 14138   Simon Cully Liby Tierney Blessington SC Silver 16 18 20 21 16 (38.0 DNC)   129 91
22nd 1414   Sam Wray Luke Henderson SYC Silver (U 22) 20 19 17 23 (38.0 DNF) 24   141 103
23rd 13314 Fool's Gold Sarah White Oscar Langan SYC Bronze (U 22) 25 25 15 18 (38.0 DNF) 23   144 106
24th 14171 Ananda Lawrence Baalham Robbie Richardson Donaghadee SC Silver (O 60) 18 10 21 26 (38.0 DNF) 38.0 DNC   151 113
25th 13981 Cloud Nine Matthew Street Richard Street Blessington SC Silver 23 12 23 31 (38.0 DNF) 27   154 116
26th 13180 Alkoran Martin Dews Vicky Dews Donaghadee SC Silver 21 26 25 24 (38.0 DNF) 26   160 122
27th 1403   Adrian Lee Jordan Lupton YSC Silver (U 22) 27 13 16 30 (38.0 DNF) 38.0 DNC   162 124
28th 1413X   Jonathan Evans Ian Craig SYC Bronze 28 23 28 25 (38.0 DNF) 25   167 129
29th 13745   Thomas Sexton Paul Sexton SYC Bronze 22 32 30 28 (38.0 DNF) 19   169 131
30th 14212 Falkor Michael Cox Michelle Evans NSC / Chase SC Silver (38.0 DNF) 28 19 29 38.0 DNF 22   174 136
31st 14061   Michael Collender Brian Walker Mullingar SC Bronze (O 50) 24 21 29 35 (38.0 DNF) 29   176 138
32nd 13677   Una l'Estrange Aisling Mongle SYC Bronze 26 27 31 36 (38.0 DNF) 28   186 148
33rd 14133 Kylie Jack Buttimer Adam McDonagh YSC Bronze (U 22) 31 33 27 32 (38.0 DNF) 30   191 153
34th 13845 Winter Solstice Karl Kerins John Cameron SYC Silver (O 50) 29 30 33 37 (38.0 DNF) 31   198 160
35th 13680 Luna Rosa Nicholas Jeanniot Holly White SYC Bronze (O 50) 30 34 32 33 (38.0 DNF) 32   199 161
36th 13207 This One Sam Street Josh Lloyd Blessington SC Bronze (U22) (38.0 DNC) 31 38.0 DNS 20 38.0 OCS 38.0 DNC   203 165
37th 10111   Ellen O'Dwyer Noah Canham SYC Bronze (U 22) (38.0 DNF) 29 26 34 38.0 DNF 38.0 DNC   203 165

 

Leinsters @ Skerries 7-8 July - results

 
Congratulations to Shane MacCarthy & Damien Bracken on winning the GP14 Leinster Championships 2018 in Skerries.
 

Report Author: David Johnston

Sailing Photos Copyright: Skerries Sailing Club

Prize Giving Photos Copyright: Laura McFarland

 

After many weeks of amazing summer weather, the GP14 Leinsters did not disappoint with Skerries producing a fantastic weekend sailing. With light winds forecasted all weekend the OD and his team had planned ahead to allow for 4 races to be sailed on the Saturday in preparation of very little wind on the Sunday. In the end it proved to be the right call.

 

Much to the appreciation of the fleet, gate starts were proposed for all races, as the Mounts Bay bound Irish contingent prepared for the 2018 World Championships. With only a handful of very late, barging boats, the gate starts worked very well. With many boats benefitting from the great  coaching sessions organised by the class earlier in the year, these gate starts have become a lot less intimidating for sailors not as accustomed to them.

 

The racing was very tight as the results from day 1 would tell you, with 4 different race winners the championship was still well open going into Sunday. Shane Mac Carthy & Damien Bracken took 1st honours in race one followed closely by Ger Owens and Melanie Morris in 2nd and a great performance by youth helm Peter Boyle crewed by father Stephen taking 3rd. Ger & Mel took 1st in race 2, Niall Henry & Oisin Geraghty taking 1st in race 3, and Alan Blay & David Johnston winning the last race of the day.

 

With only 2 points separating 2nd and 4th place, and then a further 3 to 1st, the championship was wide open. Despite matching Ger & Mel with a 2nd and 1st on the final day (with time to spare for Alan to answer the call from nature up the final beat), Alan & David had to settle for 3rd overall as Shane & Damien had done enough with a 3 and 5 to earn them top spot and another Leinster Championship. Ger & Mel narrowly missing out by 1 point.

 

The youth fleet was very competitive with Gareth & Richard Gallagher taking it overall with Josh Porter & Sara Gowdy 2nd youth followed by Peter & Stephen Boyle in 3rd. All 3 within 7 points of each other.

 

Josh & Sara won Silver, Peter & Stephen Boyle in 2nd with Cathal Sheridan & David Cooke 3rd.

 

Bronze fleet winners were Stuart McCormick & Bernie, 2nd Noel Clarke & Chris, 3rd Michael Collender & Brian Walker

 

Thank you to all in Skerries Sailing Club for hosting such a fantastic event in testing conditions.

 

 

GP14 Purcell Trophy

Lough Ree Yacht Club

9/10 June 2018

 

Congratulations to Shane MacCarthy & Damien Bracken on winning the Purcell Trophy 2018.

 

The sailing on Saturday had to be abandoned due to lack of wind.  But on Sunday the fleet of 17 boats got to set sail.  The wind was light & shifty but Race Officer Vincent Rafter got races 4-6 successfully sailed.

 

Race 4 saw Keith Louden and Alan Thompson win with Norman Lee and Jordan Lugton in 2nd place. Race 5 saw Alan Pinder and Jack Hayes take the gun ahead of Shane MacCarthy and Damian Bracken. The last race 6 was won by Shane MacCarthy and Damian Bracken with Alan Blay and David Johnston finishing 2nd.

 

 

 

Thanks to Lough Ree YC for their hospitality and organising the event.

 

 

 

            Overall results were, 

           1 Shane Mccarthy, Damian Bracken - Greystones SC

           2 Alan Blay, David Johnston - Sutton DC

           3 Alan Pinder, Jack Hayes - Mullingar SC

 

           Silver

          1 Alan Pinder, Jack Hayes - Mullingar SC

          2 Simon Cully,Libby Tierney Blessington SC

          3 Martin Dews, Vicky Dews Donaghadee SC

 

           Bronze

          1 Ciaran Keogh, Barry Keogh Greystones S.C

          2 James Ogg, Jennifer Bryce Donaghadee SC

          3 Jack Buttimer, Adam McDonagh, Youghal SC

 

 

 

Rank Fleet SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total Nett
1st Gold 14203 Greystones SC Shane McCartney Damien Bracken   3.0 2.0 1.0 6.0 6.0
2nd Gold 13977 Sutton DC Alan Blay David Johnston   6.0 4.0 2.0 12.0 12.0
3rd Silver 14076 Mullingar SC Alan Pinder Jack Hayes   7.0 1.0 9.0 17.0 17.0
4th Gold 14219 East Antrim BC Curly Morriss Laura McFarland   4.0 7.0 6.0 17.0 17.0
5th Gold 14237 LEYC JP McCaldin Carolyn McCaldin   8.0 6.0 5.0 19.0 19.0
6th Gold 13669 Greystones Norman Lee Jordan Lupton   2.0 8.0 11.0 21.0 21.0
7th Gold 14214 RYA Keith Luoden Alan Thompson   1.0 19.0 OCS 4.0 24.0 24.0
8th Silver 14138 Blessington SC Simon Cully Libby Tierney   19.0 DNC 3.0 3.0 25.0 25.0
9th Gold 14209 LFYC Gareth Gallagher Rachel Donaghey   5.0 13.0 8.0 26.0 26.0
10th Bronze 13624 Greystones SC Ciaran Keogh Barry Keogh   10.0 11.0 10.0 31.0 31.0
11th Bronze 13865 DSC James Ogg Jennifer Bryce   13.0 5.0 14.0 32.0 32.0
12th Silver 13180 Donaghadee SC Martin Dews Vicky Dews   11.0 9.0 13.0 33.0 33.0
13th Gold 13981 Blessington SC Richard Street Max Cully   19.0 DNC 10.0 7.0 36.0 36.0
14th Silver 13917 Newtonards Josh Porter Sara Gowdy   12.0 12.0 12.0 36.0 36.0
15th Bronze 14133 Youghal SC Jack Buttimer Adam McDonagh   9.0 14.0 16.0 39.0 39.0
16th Bronze 13466 Blessington SC Matthew Street Rian O'Hailough   19.0 DNC 15.0 15.0 49.0 49.0
17th Silver 14171 Donaghadee SC Lawrence Baalham Robbie Richardson   19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 57.0 57.0
17th Silver 14040 LFYC Bill Johnson James Hockley   19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 57.0 57.0

 

 

GP14 Ulsters - Donaghadee SC - Results

12-13 May 2018

 

Congratulations to Shane MacCarthy and crew Andy Davis taking the 2018 Ulster Championships over a sunny weekend at Donaghadee SC.

 

Silver fleet winner was Peter & Stephen Boyle with Peter also taking the Ulster Youth Championship trophy.

 

Bronze fleet win was taken by Jack Buttimer & Adam McDonagh.

 

 

Race Report - Author: Alan Thompson

 

The GP fleet returned to Donaghadee for the 2018 Ulster Championships on a sunny Saturday afternoon.

 

The OOD Ruan O’Tiarnaigh got the first race off at 12pm in a moderate breeze. Ger Owens with his crew Damien Bracken dominated the first two races with two bullets after the McGuiness brothers, first home in race 2 were deemed OCS.

 

Race three was won by the current world champions Shane McCarthy & Andy Davis.

After an hour postponement on Sunday morning a nice strong breeze filled in. Keith Louden & Alan Thompson started at the pin on port and crossed the fleet and after a hard battle with Shane & Andy, took the win in race four.

 

Race five got underway with Shane & Andy showing their dominance in the strong breeze and led from the start to take the win.

 

After a general recall in race six, OOD Ruan O’Tiarnaigh eventually ran out of time and sent us home to the delight of many in the fleet.

 

Shane & Andy took the overall win with Ger & Damien in second and Keith & Alan in third.

 

The silver fleet honours went to Peter & Stephen Boyle with Josh Porter & Andrew Corkill taking second and Bill Johnson & James Hockley in third.

 

The bronze fleet honours went to Jack Buttimer & Adam McDonagh with Donaghadee's James Ogg & Jennifer Bryce taking second and Michael Collender & Brian Walker in third.

 

Many thanks to Donaghadee Sailing Club for the great hospitality and a fantastic event and to Ruan for the great courses..

 

Photos Copyright: Tony Patterson

Pos Fleet Sail No Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 Pts
1st Gold 14203 Shane McCarthy Andy Davis GSC 2 (3) 1 2 1 6
2nd Gold 14076 Ger Owens Damien Bracken RStGYC 1 1 (BFD) 4 3 9
3rd Gold 14214 Keith Louden Alan Thompson N/A (6) 2 6 1 5 14
4th Gold 14143 John McGuiness Donal McGuiness MBC 3 (OCS) 7 6 2 18
5th Gold 13977 Alan Blay David Johnston SDC 4 (OCS) 3 3 8 18
6th Silver 1420 Peter Boyle Stphen Boyle SDC 7 (10) 8 5 4 24
7th Silver 13917 Josh Porter Andrew Corkill NSC (11) 8 4 10 7 29
8th Silver 14040 Bill Johnson James Hockley LFYC (12) 6 5 9 10 30
9th Gold 13993 Niall Henry Ossian Gerraghty SYC 8 11 (BFD) 7 6 32
10th Gold 14219 Curly Morris Laura McFarlane EABC / NSC 9 4 11 (12) 9 33
11th Silver 14171 Lawrence Baalham Robbie Richardson DSC (13) 5 12 11 12 40
12th Silver 13928 Sam Wray Luke Henderson SYC 5 7 (DNF) 18 13 43
13th Gold 13645 Robert Gingles Ross Gingles EABC 14 (OCS) 10 8 11 43
14th Silver 14212 Michael Cox Sara Gowdy NSC 16 9 9 16 (DNF) 50
15th Bronze 14133 Jack Buttimer Adam McDonagh Yanghal Sailing Club (18) 15 14 14 14 57
16th Bronze 13865 James Ogg Jennifer Bryce DSC 15 14 (BFD) 13 16 58
17th Bronze 14061 Michael Collender Brian Walker MSC (22) 13 13 19 15 60
18th Bronze 14077 Michael Brines Kerry Edwards LEYC (21) 18 15 15 19 67
19th Silver 13951 Steven Preston Nathan Hosick DSC 19 16 16 17 (DNF) 68
20th Bronze 13233 Fraser Menzies Paul Monaghan DSC (23) 17 17 20 18 72
21st Gold 14237 J.P. McCaldin Carolyn McCaldin LEYC/SYC 10 (OCS) 2 DNF DNF 74
22nd Silver 14215 Graeme Farrington Rebecca Farrington BYC 17 12 (BFD) DNF DNF 91
23rd Silver 13180 Martin Dews Victoria Dews DSC 20 (DNF) BFD DNF 17 99

Swords Sailing & Boating Club

O’Tiarnaigh Challenge 14/15 April 2018

 

Results

The forecast for the O'Tiarnaigh Challenge 2018 was moderate to fresh breeze for the Saturday and strong breeze and up to 30knots of gusts for the Sunday.

 

OD Peter Smyth at the Saturday morning briefing made the decision to sail all 6 qualifying races instead of the scheduled 4 races on the Saturday.

 

The fleet of 19 set off in their own fleet starts as Peter got 3 races in before lunch on Saturday with already a few thrills and spills in the growing breeze.  The fleet had a quick lunch ashore with warm drinks and rolls provided by Swords.  Back on the water to similar winds for the first race but it abated a little giving a more enjoyable final 2 races.  The fleet were shore after a long day.

 

With the 6 races sailed the 4 leaders of each fleet were decided on the Saturday with 3 races scheduled for the Sunday for the final of the O'Tiarnaigh Challenge.

 

Greystones Shane MacCarthy & Damian Bracken always enjoy the bigger breezes and dominated the 2 days and take another year's succession of winning the O'Tiarnaigh Trophy.

Second overall were Royal St George's Ross Killian with crew Ger Owens followed by a great performance and third place for Newtownards SC Josh Porter and Andy Corkhill
 
Josh Porter and Andy Corkhill took the Silver win with Youghal's Jack Buttimer & Adam McDonagh taking the Bronze win.
 
Photos by Patrick Wodhams - more on Facebook
 
Full Results to follow.

 

Calendar Sponsor - Sep  2018

GP14 Dates 2018

Date

Event

Venue

Sat  14-15

Apr

O'Tiarnaigh

Swords

Sat 12-13

May

Ulsters

Donaghadee

Sat 9-10

June

Purcell

 

Lough Ree

Sat 7-8

July

Leinsters

Skerries

28 Jul-3 Aug

Worlds

Mounts Bay

Sat 18-

Mon 20

Aug

Irish Nationals & Masters

Sligo

Sat 15-16

Sep 

Autumn Open/Youths

Blessington
Mullingar

Sat 13-14

Oct

Hot Toddy

Newtownards

Print Print | Sitemap
©2015 gp14ireland.com